Praca przy komputerze, długa jazda samochodem i problemy, które możesz napotkać

Czym jest Zespół cieśni nadgarstka (ZCN)?

Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie w funkcjonowaniu nerwu pośrodkowego. Nerw pośrodkowy nadgarstka znajduje się ,,upchany” razem ze ścięgnami mięśni zginaczy palców w kanale nadgarstka. Kanał nadgarstka jest pewnego rodzaju tunelem, ograniczonym od dołu i po bokach przez kości, zaś od góry przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Zmiany zapalne powodują obrzęk pochewek pokrywających ścięgna i przerost więzadła poprzecznego. Wynikiem tego jest ucisk tętnic otaczających nerw. Powoduje to niedokrwienie, w wyniku czego może dojść do zmian degeneracyjnych.

Jakie są objawy?

Najczęstszym objawem jest mrowienie i drętwienie nadgarstka oraz palców u ręki, zazwyczaj w czasie snu. Ból może być tak silny, że doprowadza do obudzenia osoby cierpiącej na ZCN. Narasta on podczas unoszenia kończyny do góry lub przy nawet lekkich ruchach nadgarstka. Inne niepokojące symptomy to promieniejący nawet do przedramienia ból oraz kłucie i obrzęk nadgarstka. Jeśli objawy te zostaną zignorowane i nie zostanie podjęte leczenie, pojawią się kolejne problemy. Ból nadgarstka, a nawet całej ręki, będzie się nasilał. Powstaną trudności w chwytaniu przedmiotów – ze względu na osłabnięcie mięśni, mogą one wypadać z rąk. Ręka będzie coraz częściej drętwieć. Może wystąpić zanikanie czucia opuszków palców.

Kto jest narażony na ZCN?

Według statystyk, zespół cieśni nadgarstka dotyka w znacznej mierze kobiet. Szczególnie narażone są osoby pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Zespół cieśni nadgarstka jest określany jako choroba zawodowa. Schorzenie to dotyczy przede wszystkim osób wykonujących regularnie te same ruchy – czyli osób pracujących przy komputerze, za kierownicą, osób zajmujących się szyciem, pracowników zakładów produkcyjnych, linii montażowych czy pracowników budowlanych, ale także kobiet w ciąży lub osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz tenisistów czy wioślarzy. Może pojawić się również u osób, które w przeszłości doświadczyły urazów nadgarstka. Towarzyszy także chorobom wydzielania wewnętrznego, takim jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

Profilaktyka

W celu zmniejszenia ryzyka doświadczenia zespołu cieśni nadgarstka, warto zwrócić uwagę na drobne elementy życia codziennego. Przy pracy biurowej dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w podkładkę pod myszkę z miękką poduszką pod nadgarstek. Należy też pamiętać o odpowiednim, wygodnym ułożeniu dłoni na klawiaturze. Podczas prowadzeniu pojazdu powinno się zmieniać pozycję dłoni Bardzo ważne jest rozluźnianie rąk poprzez stosowanie częstych, krótkich przerw w pracy, które pozwolą na regenerację.

Diagnoza

W celu ustalenia, czy Pacjentowi dolega ZCN, specjalista wykonuje testy funkcjonalne. Ich celem jest sprowokowanie objawów, sztuczne wywołanie symptomów czuciowych w obszarze, za który odpowiada nerw pośrodkowy. Może on przeprowadzić test Tinela lub test Phalena, których pozytywny wynik potwierdza występowanie schorzenia.

Leczenie i rehabilitacja

Przede wszystkim nie należy lekceważyć wczesnych symptomów. Wczesne wykrycie ZCN większa prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Natomiast nieleczony, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwu pośrodkowego, co może doprowadzić do stałego upośledzenia aparatu ruchu, a nawet trwałego inwalidztwa. W skrajnym przypadku jedynym wyjściem jest operacja, po której następuje długotrwała rehabilitacja. W związku z tym warto podjąć leczenie jak najwcześniej. Odpowiednia terapia, a przede wszystkim zastosowanie terapii manualnej, zmniejszy odczuwalny ból i przywróci pełną funkcjonalność ręki.


Nie czekaj! Zadbaj o swoje nadgarstki!

Umów się na wizytę

Nasze artykuły

W wolnych chwilach staramy się pisać na ciekawe tematy związane z fizjoterapią i zdrowym trybem życia. Może znajdziesz coś dla siebie?

17 Lipiec 2019

Praca przy komputerze, długa jazda samochodem i problemy, które możesz napotkać.

Pracujesz przy komputerze? Spędzasz dużo czasu za kierownicą? Jesteś fanem tenisa? Uważaj! Jesteś w gronie osób szczególnie narażonych na ZCN

Czytaj więcej
27 Sierpień 2019

Pogromcy Mitów: Wkładki ortopedyczne!

Na hasło ,,wkładki ortopedyczne” przed oczami wielu z nas pojawiają się bezkształtne platformy, które z wygodą nie mają wiele wspólnego. Nic bardziej mylnego! W pierwszym artykule z serii Pogromcy Mitów podejmiemy temat właśnie wkładek ortopedycznych i spróbujemy rozwiać wszystkie wasze wątpliwości!

Czytaj więcej

Napisz e-mail

kontakt@fizjoclinica.pl

Zadzwoń

+48 793 010 075