Pogromcy Mitów: Wkładki ortopedyczne!

1. Wkładki ortopedyczne osłabiają stopę
FAŁSZ

Niektórzy twierdzą, że wspieranie stopy specjalistycznymi wkładkami sprawia, że ta się ,,rozleniwia”, przez co zatraca ona naturalną siłę. Nic bardziej mylnego! Zadaniem wkładek jest wspieranie należytego położenia stopy. Co więcej, dobrze dobrana wkładka wzmacnia poszczególne partie stopy, które do tej pory nie były wystarczająco eksploatowane. Przekłada się to na poprawę postury, zmniejszenie wielu dolegliwości bólowych oraz zwiększenie komfortu przy przemieszczaniu się.

2. Stosowanie wkładek ortopedycznych zmniejsza zużycie butów
PRAWDA

Rzeczywiście, dobranie odpowiednich wkładek wpływa na żywotność obuwia. Dlaczego? Ze względu na równomierne rozłożenie ciężaru na całej długości podeszwy, buty przestają się ,,ścierać” w jednym miejscu – tak jak np. ma to miejsce przy płaskostopiu. Wymiana wkładek na ortopedyczne pomaga także zachować odpowiednią równowagę ciała, dzięki czemu buty są wygodne i nie powodują bólów pleców związanych z łańcuchem bocznym.

3. Bardziej miękka wkładka = lepsza wkładka
FAŁSZ

Często, myśląc o wkładkach, wyobrażamy sobie dwie malutkie poduszeczki przyczepione do podeszwy buta. Jednakże sprawa nie jest tak oczywista – zbyt miękkie wkładki są nie tylko nieskuteczne, ale bardzo często mogą przyczynić się do nasilenia problemu. Ponadto, każda stopa jest inna – a więc i każda wkładka powinna być odpowiednio dobrana na podstawie kompleksowego komputerowego badania stopy, dzięki czemu będzie można ustalić, z jakich materiałów i w jakim kształcie powinno się zamówić wkładkę.

4. Natychmiastowy komfort
FAŁSZ

Naszą cechą charakterystyczną jest chęć posiadania wszystkiego na ,,już” i odnotowania natychmiastowych efektów. Niestety, od razu po włożeniu nowych wkładem nie poczujemy natychmiastowej ulgi. Co więcej, na samym początku może to być nawet nieprzyjemne. Dlaczego tak jest? Specjalistyczne wkładki ortopedyczne wywierają nacisk na odpowiednie obszary stóp, co oddziałuje na całą postawę – w związku z tym potrzeba nieco czasu, żeby ścięgna, mięśnie i kości zaczęły współpracować we właściwy sposób.

5. Wkładki leczą nie tylko stopy
PRAWDA

Stopa jest podstawą całej sylwetki człowieka. Z całą pewnością, kostki i kolana narażone są na nieodpowiednie naciski, spowodowane chociażby spłaszczeniem naturalnego łuku stopy. Co więcej, zła pozycja stóp może mieć negatywny wpływ nawet na tak wysokie partie, jak biodra! W związku z tym warto jest poznać budowę swojej stopy podczas komputerowego badania i na tej podstawie dobrać spersonalizowane wkładki ortopedyczne, których zbawienny wpływ odczuje cała sylwetka!


Podsumowując: dlaczego warto zainwestować we wkładki ortopedyczne?

Pamiętajmy, że wszystkie buty, które kupujemy w sieciówkach, produkowane są na ,,uśredniony” model stopy. Należy jednak pamiętać, że stopy ludzi mają bardzo zróżnicowane łuki –ocenia się je w skali od niskiego, przez średni, do wysokiego. Źle dobrane wkładki powodują spłaszczanie łuków, co skutkuje wieloma dolegliwościami. Swój typ możesz poznać w kilka chwil, dzięki użyciu cyfrowego skanera stóp!

Wkładka dobrana pod konkretny rodzaj łuku zapewnia odpowiedni kontakt z podłożem na całej podstawie buta. Pozwoli to na równomierne rozłożenie ciężaru podczas chodzenia czy biegania. Rozluźniona stopa i zamortyzowana pięta zmniejszają ryzyko nadużywania niektórych obszarów - jak na przykład zapalenia powięzi podeszwowej (głównego więzadła biegnącego przez całą podstawę stopy), które powstaje w wyniku nadwyrężenia pięty.

Za pomocą odpowiednich wkładek można toczyć walkę z bólami pleców, kolan czy problemów ze ścięgnami Achillesa – czasem wystarczy drobna zmiana w obrębie obuwia, aby wykluczyć nieprzemijające przez lata dolegliwości!

Istnieją też wkładki dedykowane butom sportowym – dzięki lepszemu dopasowaniu mogą pomóc zmniejszyć tempo męczenia się, poprawić wydajność i wpłynąć na poczucie komfortu. Szczególną uwagę na odpowiednie wkładki powinni zwrócić osoby biorące czynny udział w maratonach czy innego rodzaju dłuższych biegach.

Umów się na wizytę

Nasze artykuły

W wolnych chwilach staramy się pisać na ciekawe tematy związane z fizjoterapią i zdrowym trybem życia. Może znajdziesz coś dla siebie?

17 Lipiec 2019

Praca przy komputerze, długa jazda samochodem i problemy, które możesz napotkać.

Pracujesz przy komputerze? Spędzasz dużo czasu za kierownicą? Jesteś fanem tenisa? Uważaj! Jesteś w gronie osób szczególnie narażonych na ZCN

Czytaj więcej
27 Sierpień 2019

Pogromcy Mitów: Wkładki ortopedyczne!

Na hasło ,,wkładki ortopedyczne” przed oczami wielu z nas pojawiają się bezkształtne platformy, które z wygodą nie mają wiele wspólnego. Nic bardziej mylnego! W pierwszym artykule z serii Pogromcy Mitów podejmiemy temat właśnie wkładek ortopedycznych i spróbujemy rozwiać wszystkie wasze wątpliwości!

Czytaj więcej

Napisz e-mail

kontakt@fizjoclinica.pl

Zadzwoń

+48 793 010 075